Když Vás popadne žravka..
Špíčky,tukové polštářky a zkrátka ona zarputilá nadbytečná kila s takovýmto "žravým" režimem doslova "kvetou". Zvětšují se, množí a stávají se odolnějšími! Mnohé (a ruku na srdce) následně hájíme svou zvětšující se figuru různými výmluvami o genových dispozicích a indispozicích nebo o pomalém metabolismu. Přejídání není dáno geneticky. Tak je podmíněn metabolismus našeho organismu. Někteří lidé mohou jíst hodně a nepřibírají. To je ovlivněno neurovegetativních systémem, který ovlivňuje rychlost metabolismu, a v neposlední řadě naším životnímstylem. Pravda, rodiče na tom jistý podíl mají. Stravovací návyky si vytváříme v naší rodině. Učíme se, jaká jídla, kolik a kdy je jíme. Zda je rychle zhltnete, nebo si dopřejeme přiměřený čas. Jak se říká, zvyk je železná košile a stravovací návyky se opravdu mění velmi těžko. Znamená to nejen více pohybu a méně cukru, ale i schopnost zvládat stresové situace jinak než dávkou čokolády.
Příčiny
Ze zdravotního hlediska může být nutkavý pocit sníst cokoliv, co vidíte, způsobeno několika příčinami. U žen je to například hormonální nevyváženost v různé fázi menstruačního cyklu. Za to odpovídají převážně estrogeny. Může jít i o genetické poškození, jako například při onemocněních štítné žlázy, cukrovce, některých psychiatrických diagnózách a podobně. Rovněž stres či špatná nálada mohou vést k přejídání. Jídlo tedy pro nás může působit jako jistá forma terapie. Když jsme z něčeho nervózní, smutní nebo naštvaní, samotný akt jedení může navodit zklidnění, zlepšit náladu. Kromě toho nás k pojídání velkého množství potravy může vést prostředí nebo momentální situace. Jíme, když jsme s přáteli na dobré firemní akci, také tehdy, když se například chystáme na zkoušku nebo potřebujeme vyřešit nějaký problém.
Jak s tím bojovat aneb prevence na prvním místě!
Existuje několik šikovných triků, které tlumí chuť k jídlu. No všeobecně známo je, že grapefruitová štáva vyvolává pocit nasycení. V některých případech také může platit známá věta, že hlad je převlečená žízeň. Pitný režim je pro organismus velmi důležitý, tekutina objemově zaplní žaludek a cukr dočasně zasytí centrum hladu. Tuhá strava má být zapíjena tekutinami, aby se usnadnilo mechanické zpracování sousta v žaludku. Základním pravidlem je jíst menší porce a častěji, doplnit jídelníček o ovocné,zeleninové saláty a šťávy či celozrnné produkty.