Jin a jang
9. 2. 2010
Jak hubnout podle jin a jang
Strava podle jin a jang je spíše duchovní záležitostí.
Pondělí 16.7. 2007, 08:00
Poslední záchrana pro všechny, kteří se snaží shodit nějaké to kilo, ale žádné diety nezabírají. Vyzkoušejte pravidla stravování z daleké Číny!
Nedaří se vám zbavit se přebývajících kil podle tuzemských diet? Máme pro vás staletími prověřený recept na štíhlou linii založený na principech jin a jang - základních kamenech čínské medicíny. Možná právě díky této filosofii odhalíte pravé jádro věci a konečně nastartujete svůj metabolismus.
Co je to jin a jang?
Jin a jang jsou dva druhy energie, které se vzájemně doplňují a společně tvoří základ života. Jestliže máme přebytek jinu, nebo naopak jangu, dochází v organismu k nerovnováze a ta ovlivňuje všechny možné děje v našem těle počínaje špatnou náladou a konče ukládáním tuku. Zatímco jang znamená horko a sucho, jin zastupuje chlad a vlhko. I potraviny mají svou energii a tou nás ovlivňují.
Co vám prospěje?
Jak tedy tato teorie funguje v praxi? Každá potravina spadá do jedné z kategorií - jin, či jang (viz níže). My bychom měli dbát na to, aby obě složky byly v naší stravě zastoupeny vyváženým dílem. Sníte-li například slaný biftek (extrémní jang), organismus vyšle signál: "Příliš mnoho jangu - vyrovnat!"
Zákonitě dostaneme chuť na dortík nebo skleničku alkoholu (jin). Naše chutě se tak stupňují a snadno dojde k přejídání. Proto bychom se měli nejvíc zaměřit na neutrální a mírné potraviny, které v těle zachovají rovnováhu. Mezi ně patří především různé typy luštěnin, ryby nebo třeba kozí sýr.
Rozdělte si správně potraviny...
Horké (extrémní jang)
Hovězí, vepřové a skopové maso, drůbež, zvěřina, uzeniny, vejce,
ryby s červeným masem, slané sýry, sůl, pečené a smažené potraviny. Konzumaci těchto jídel pokud možno omezte. V létě nejsou vůbec vhodné, neboť silně zahřívají.
ryby s červeným masem, slané sýry, sůl, pečené a smažené potraviny. Konzumaci těchto jídel pokud možno omezte. V létě nejsou vůbec vhodné, neboť silně zahřívají.
Teplé (mírný jang)
Ryby, většina sýrů, polévky a některé druhy zeleniny (tykev, fenykl), sójová omáčka, jedlé kaštany, sušené natě, bylinky, cibule, česnek, majoránka, sušené ovoce, vlašské ořechy, pohanka. V rozumné míře na náš organismus působí příznivě.
Neutrální (vyvážené)
Celozrnné obiloviny ve všech úpravách, sezónní zelenina, luštěniny, semena, potraviny z mořských řas. Tyto potraviny by měly být základem našeho jídelníčku.
Osvěžující (mírný jin)
Místní ovoce, sója, houby, rostlinné oleje, ořechy, kyselé mléko, tvaroh, kefír, měkké sýry, ovocné a bylinné čaje, bílé víno. V přiměřeném množství jsou důležitou součástí stravy.
Studené (extrémní jin)
Chemické potraviny (umělá sladidla), cukr, káva, koření (skořice, pepř, kari), alkohol, čaj, čokoláda, med, exotické ovoce, ovocné šťávy, zmrzlina, hořčice, ocet. Tyto potraviny nás ochlazují, proto v létě můžeme jejich množství lehce přidat. Také snídaně může být víc jinová než ostatní jídla dne
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář